Wiza do Rosji

Polacy objęci są obowiązkiem wizowym podróżując do Federacji Rosyjskiej. Wiza do Rosji jest niezbędna, aby móc przekroczyć granicę. Wizy wydawane są przez 4 konsulaty rosyjskie znajdujące się w: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Poznań. Rosyjską e-wizę mogą otrzymać obywatele krajów, które należą do programu ruchu bezwizowego.

Rodzaje wiz do Rosji

Służbowa

Ten rodzaj wizy dedykowany jest dla przedstawicieli instytucji rządowych. Celem podróży są spotkania dyplomatyczne.

Biznesowa

Dla osób, które podejmują współpracę handlową z firmami rosyjskimi. Celem wyjazdu są spotkania biznesowe, serwis techniczny, udział w targach i konferencjach. Do biznesowej wizy potrzebujesz zaproszenie wystawione przez firmę rosyjską (kopia albo oryginalne). Zwane jako Białe zaproszenie albo zaproszenie wystawione z Federacyjnej Służby Migracyjnej, albo Ministerstwo Spraw Zagranicznych w FR.

Turystyczna

Dla osób, które jadą zwiedzać Rosję, wybierają się na odpoczynek i rekreację, wycieczkę zorganizowaną, itd.

Humanitarna

Wydawana wtedy, gdy udajesz się do Rosji w celu kulturalnym, sportowym lub naukowym np. na wymianę akademicką czy naukową.

Pracownicza 

Wydawana osobom, które wyjeżdżają do pracy do Federacji Rosyjskiej i mają już podpisany kontrakt z firmą lokalną. Oprócz standardowych dokumentów wymagane są także wyniki badań na obecność wirusa HIV.

Prywatna 

Dedykowana dla osób, które wyjeżdżają do rodziny albo znajomych mieszkających w Federacji Rosyjskiej.

Studencka

Wizę na studia otrzymasz, jeśli wyjeżdżasz na studia, staż i kurs.

Tranzytowa 

Przeznaczona dla osób, które przejeżdżają tranzytem przez Rosję. Wiza może być jednokrotna lub dwukrotna. Pobyt maksymalnie 10-dniowy. Decyzję o tym, na jaki okres zostanie wydana wiza podejmuje konsul.

Dziennikarska 

Wydawana jest dziennikarzom i członkom ekipy technicznej. Wydawana jest na jeden wjazd, na okres danego projektu.

e-Wiza do Rosji

E-wiza jest ważna 30 dni od daty wydania i upoważnia do pobytu do 8 dni na miejscu w wybranym regionie. Na liście znalazł się Daleki Wschód (Kraj Nadmorski, obwód sachaliński, Kraj Kamczacki, obwód amurski, Kraj Chabarowski, Czukocki Okręg Autonomiczny, Buriacja oraz Kraj Zabajkalski), Obwód Kaliningradzki oraz Sankt Petersburg i obwód Leningradzki.

Rodzaj wizy uzależniony jest od celu wizyty. Jeśli podróżujesz typowo turystycznie, to składasz wniosek o taki rodzaj wizy. Na spotkania z partnerami handlowymi, potrzebujesz wizy biznesowej. Odwiedzając rodzinę, czy znajomych powinieneś mieć wizę prywatną. Jeśli jedziesz na kurs językowy, to musisz mieć wizę studencką. Warto złożyć dokumenty zgodnie z prawdą i rzeczywistym celem wizyty.

Rodzaj wizyNormalnyEkspres
turystyczna, biznesowa, tranzytowa, prywatna, dla działalności religijnych150300
pracownicza jednokrotna301601
pracownicza dwukrotna481962
pracownicza wielokrotna9021804
na studia, działania kulturowe, artystyczne, samorządowe, humanitarne0300
dla niepełnosprawnych00
przeniesienie wizy do nowego paszportu135
Ceny w PLN. Nie podlegają zwrotowi

Do każdej opłaty należy doliczyć obligatoryjną opłatę dla Biura Podawczego 25 Euro.

Wymagania

 • Wypełniony, podpisany wniosek wizowy do Rosji
 • Paszport ważny przynajmniej pół roku od zakończenia podróży
 • Zdjęcie paszportowe
 • Ubezpieczenie
 • Dodatkowe załączniki w zależności wybranego rodzaju *
 • Zgoda RODO
 • *Do turystycznej musisz dołączyć voucher turystyczny. Wiza do celów biznesowych, czy prywatna wymaga zaproszenia.

Cennik

Proste zasady bez żadnych “haczyków”. Jedyne dodatkowe opłaty jakie poniesiesz zlecając prace nam:

Standard

97 zł

 • Czas realizacji 6 dni roboczych

+ opłata wizowa
+ opłata podawcza 25 Euro

Ekspres

147 zł

 • Czas realizacji 3 dni robocze

+ opłata konsularna
+ opłata podawcza 25 Eur

E-wiza

77 zł

 • Czas realizacji 4-5 dni roboczych

Wymagania techniczne dokumentów do uzyskania wizy do Rosji:

Paszport: oryginał, ważny przynajmniej pół roku od zakończenia ważności wizy. Musi posiadać przynajmniej dwie wolne strony obok siebie.

Zdjęcia do wizy rosyjskiej:

 • Wymiary 3,5 cm (szerokość) na 4,5 cm (wysokość);
 • Musi być kolorowe i wyraźne;
 • Wydrukowane na papierze fotograficznym na jasnym, jednolitym tle (najlepiej białym);
 • Zdjęcie musi być zrobione nie wcześniej niż pół roku i musi umożliwiać identyfikację danej osoby;
 • Twarz na zdjęciu musi być wyraźna, skierowana na wprost, z widocznymi oczyma;
 • Twarz musi zajmować 70-80% zdjęcia;
 • Pozujemy do zdjęcia bez nakrycia głowy, usta muszą być zamknięte, włosy nie mogą zasłaniać twarzy.

Ubezpieczenie na określone daty pobytu o wartości przynajmniej 30000 Euro. Ubezpieczenie musi obejmować całą Rosję. Jeżeli mamy ubezpieczenie np. tylko na terytorium Europy nie zostanie ono zaakceptowane.

Wizy do Rosji uzyskujemy od kilkunastu lat. Pomożemy Ci na każdym etapie uzyskania wizy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj wizy będzie Ci potrzebny, napisz a poprowadzimy Twoją aplikację krok po kroku.

Zamów wizę online

Wyślij zgłoszenie a zajmiemy się resztą.

Jeśli potrzebujesz faktury, podaj dane do wystawienia dokumentu.

W przypadku wiz biznesowych wymagane jest zaproszenie. Możemy pomóc w uzyskaniu zaproszenia urzędowego do wizy rosyjskiej.

Tzw. Białe zaproszenie musi zawierać następujące informacje:

 • być na papierze firmowym, na którym znajdują się następujące dane: nazwa firm, pełen adres, numer telefonu;
 • INN firmy rosyjskiej (nasz nr NIP);
 • cel wyjazdu oraz okres, na jaki ma zostać wydana wiza;
 • dane paszportowe osoby wyjeżdżającej do Rosji (imiona i nazwisko, nr paszportu, data urodzenia, obywatelstwo);
 • zaproszenie musi posiadać podpis dyrektora generalnego albo osobę do tego upoważnioną (wtedy trzeba dodatkowo przedstawić dokument potwierdzający to upoważnienie).
Są 3 rodzaje zaproszeń:
 • TELEX
  Wydawane jest poprzez służby konsularne na wniosek instytucji, urzędu lub fundacji z terenu Federacji Rosyjskiej. Procedura  w trybie normalnym to 9-10 dni, w trybie pilnym są to 3-4 dni robocze pracy ambasady.
 • Zaproszenie od służb konsularnych (brunatne, papier ze znakami wodnymi)
  Wydawane na wniosek firm, instytucji i fundacji przez rosyjskie służby konsularne. Wymagany jest oryginał tego zaproszenia. Czas  na uzyskanie w trybie zwykłym to 9-10 dni kalendarzowych, w trybie ekspresowym są to 3-4 dni robocze konsulatu.
 • Zaproszenie bezpośrednio od firmy (białe)
  Wydawane bezpośrednio przez firmę. Wymagany jest oryginał. Czas oczekiwania w trybie normalnym to 9 do 10 dni, w trybie pilnym są to 3 do 4 dni robocze konsulatu.

Wiza do Rosji – najważniejsze informacje dodatkowe

Wiza służbowa

Może być jednokrotna, dwukrotna lub wielokrotna. UWAGA! Warunkiem otrzymania wizy wielokrotnej jest wykorzystanie przynajmniej jednej wizy służbowej w ciągu ostatniego roku.

Wiza biznesowa

Jednokrotna, dwukrotna do 90 dni lub wielokrotnego przekroczenia granicy, ważna rok od daty wydania. UWAGA! Abyś otrzymał wizę wielokrotną, musisz mieć przynajmniej jedną biznesową w ciągu ostatniego roku. Chyba że posiadasz zaproszenie FMS, wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Rosji.

Wiza turystyczna

jedno- albo dwukrotna, maksymalnie na pobyt do 30 dni. Wizy dwukrotne są bardzo rzadko wydawane. Jeżeli Twój pobyt w Rosji planujesz na dłużej jeżeli 13 dni, to musisz okazać opłaconą rezerwację hotelową. Wymagany jest voucher turystyczny To nie jest rezerwacja hotelowa. Voucher wystawia rosyjskie biuro podróży, potwierdzające przyjęcie turysty.

Wiza humanitarna

Może być jedno-, dwukrotna do 90 dni albo wielokrotna na rok. UWAGA! Warunkiem aplikacji o wizy wielokrotne jest wykorzystanie przynajmniej jednej wizy humanitarnej w ciągu ostatniego roku. Ten wymóg możesz ominąć, jak masz zaproszenie z FMS, które wydaje rosyjski MSZ.

Wiza pracownicza

Te wizy mogą być jednokrotne ważne 90 dni. Później są przedłużane poprzez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej (FSM). Jeśli jesteś wysoko wykwalifikowanym specjalistą, możesz starać się o wizę wielokrotną na 3 lata.

Wiza prywatna

Możesz także aplikować o wizę w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich. Wówczas otrzymasz jednokrotną na 10 dni.

W przypadku wyjazdu na groby należy przedstawić dokumenty potwierdzające istnienie grobu wystawione przez władze rosyjskie. A także dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym (oryginał albo ksero). Wizy do Rosji jednokrotnego lub dwukrotnego wjazdu wydawane są do 90 dni. Wiza wielokrotnego wjazdu ważna rok.

Wiza studencka

Może być jednokrotna albo dwukrotna na okres do 90 dni (wiza krótkoterminowa). Masz możliwość uzyskania wizy długoterminowej, na której możesz przebywać powyżej 90 dni. Musisz okazać inne dokumenty. Jest ona ważna 90 dni i po tym okresie należy przedłużyć ją w Służbach Migracyjnych.

Wiza tranzytowa

Wizy tranzytowej nie potrzebujesz w przypadku przesiadki krótszej niż 24 godziny, gdy nie opuszczasz strefy tranzytowej na lotnisku.

Do wizy tranzytowej musisz okazać dodatkowo:
– kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu
– kopia prawa jazdy
– podanie z prośbą o wydanie wizy tranzytowej, z danymi osobowymi i dokładnym planem podróży, na którym dzienna liczba pokonywanych kilometrów nie może być większa niż 500 km oraz informacje na temat pojazdu: rodzaj, model, kolor, nr rejestracyjny.

Wiza dziennikarska

Aby otrzymać dziennikarską przygotuj dodatkowo:
– oryginał zadania redakcyjnego
– kopia legitymacji dla dziennikarzy


Wiza do Rosji krok po kroku

Estimate Cost : 350 PLN

Time Needed : 6 days

Jak uzyskać wizę do Rosji w kilku krokach

 1. Wybierz rodzaj wizy

  Federacja Rosyjska i jej służby graniczne dość skrupulatnie sprawdzają dokumenty podróżne. Musisz dokładnie wybrać rodzaj wizy. Nie możesz wykonywać nawet najdrobniejszych prac, nie mając odpowiedniego rodzaju wizy. Wybierając wizę turystyczną, będziesz potrzebować vouchera. A do biznesowej, trzeba przygotować zaproszenie i list delegujący.

 2. Wniosek wizowy do Rosji

  Do wypełnienia wniosku wizowego potrzebujesz komputera, musisz wypełnić online.

 3. Załączniki do wizy

  W zależności od wybranego rodzaju wizy, musisz dołączyć inne załączniki. Zawsze będzie to zdjęcie, ubezpieczenie i wniosek. Ale do wizy turystycznej musisz dodać voucher.

 4. Aplikacja wizowa

  Masz 3 możliwości. Umówić się bezpośrednio w konsulacie. Złożyć dokumenty przez Centrum Wizowe, lub przekazać je naszej firmie. Sugerujemy skorzystanie z naszej firmy. Weryfikujemy wniosek, robimy ubezpieczenie i voucher. Składając bezpośrednio w konsulacie możesz przychodzić parokrotnie. Jeśli masz jakikolwiek błąd, to konsulat odmawia przyjęcia aplikacji. Poprawisz jeden szczegół i przy kolejnej wizycie może się okazać, że brakuje innego dokumentu, albo nie są one zgodne.

 5. Opłaty konsularne

  Wybierając naszą firmę, masz pewność wniesienia odpowiednich opłat na odpowiednie konta bankowe.

 6. Wiza rosyjska gotowa

  Możesz odebrać osobiście lub wyślemy na wskazany adres.

Tools
 • N/A
Materials
 • Wniosek wizowy, zdjęcie, paszport, ubezpieczenie.
WizaSerwis.pl – Wizy, apostille, legalizacje

Wiza do Rosji – pytania i odpowiedzi

Czy muszę mieć wizę podróżując do Rosji?

Obywatele Polski muszą posiadać ważną wizę, aby móc podróżować do Rosji. Pamiętaj, aby przestrzegać zapisów na wizie. Nie możesz wykonywać pracy, jeśli masz wizę turystyczną. Rosja ma wiele rodzajów wiz i każdy z nich przeznaczony jest do ściśle określonego celu wizyty.

Jak mogę załatwić wizę do Rosji?

Wizy wydawane są przez  Konsulaty Rosyjskie w Polsce. Formularz wizowy możesz złożyć osobiście lub przez Rosyjskie Centra Wizowe pracujące przy każdym konsulacie. Wcześniej musisz umówić spotkanie przez system kolejkowy. Uzyskanie wizy rosyjskiej nie jest skomplikowane, ale w związku w wieloma rodzajami wizowymi i rożnymi wymaganiami, możesz skorzystać z naszej pomocy. Wówczas będziesz mieć pewność szybkiego i sprawnego przeprowadzenia procesu. Możesz także złożyć aplikację o e-wizę.

Jak dostać wizę wielokrotną?

Wiza długoterminowa może być wydana tylko w celach biznesowych. Warunkiem jej uzyskania jest pobyt na terenie Federacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy również na wizie biznesowej. Chyba, że posiadasz oryginał zaproszenia wydany przez  lokalny Urząd Imigracyjny.

Jak przedłużyć wizę do Rosji?

Nie ma możliwości przedłużenia wizy. Musisz złożyć nową aplikację.

Czy wiza dla dzieci jest bezpłatna?

Tak. Dzieci do 6. roku życia zwolnione są z kosztów wizowych.

Sprawdź tematy pokrewne

Legalizacja dokumentów do Rosji

Wiza na Białoruś

Wiza do Chin