Skip to content

Wiza do Rosji

Wiza do Rosji Gdańsk
WizaSerwis.pl - Wizy, apostille, legalizacje

Jaki rodzaj wizy do Rosji wybierzesz?

Polacy objęci są obowiązkiem wizowym do Federacji Rosyjskiej. Wiza do Rosji jest niezbędna, aby móc przekroczyć granicę. Rosyjską e-wizę mogą otrzymać obywatele krajów, które należą do programu ruchu bezwizowego.

Jaką wizę wybrać?

Rodzaj wizy uzależniony jest od celu wizyty. Jeśli podróżujesz typowo turystycznie, to składasz wniosek o taki rodzaj wizy. Na spotkania z partnerami handlowymi, potrzebujesz wizy biznesowej. Odwiedzając rodzinę, czy znajomych powinieneś mieć wizę prywatną. Jeśli jedziesz na kurs językowy, to musisz mieć wizę studencką. Warto złożyć dokumenty zgodnie z prawdą i rzeczywistym celem wizyty.

Rodzaje wiz do Rosji:

 • Wiza służbowa. Ten rodzaj wizy dedykowany jest dla przedstawicieli instytucji rządowych. Celem podróży są spotkania dyplomatyczne.
 • Biznesowa wiza do Rosji dla osób, które podejmują współpracę handlową z firmami rosyjskimi. Celem wyjazdu są spotkania biznesowe, serwis techniczny, udział w targach i konferencjach. Do biznesowej wizy potrzebujesz zaproszenie wystawione przez firmę rosyjską (kopia albo oryginalne). Zwane jako Białe zaproszenie albo zaproszenie wystawione z Federacyjnej Służby Migracyjnej, albo Ministerstwo Spraw Zagranicznych w FR.
 • Turystyczna wiza do Rosji dla osób, które jadą zwiedzać Rosję, wybierają się na odpoczynek i rekreację, wycieczkę zorganizowaną, itd.
 • Wiza humanitarna wydawana wtedy, gdy udajesz się do Rosji w celu kulturalnym, sportowym lub naukowym np. na wymianę akademicką czy naukową.
 • Wiza pracownicza wydawana osobom, które wyjeżdżają do pracy do Federacji Rosyjskiej i mają już podpisany kontrakt z firmą lokalną. Oprócz standardowych dokumentów wymagane są także wyniki badań na obecność wirusa HIV.
 • Wiza prywatna dedykowana dla osób, które wyjeżdżają do rodziny albo znajomych mieszkających w Federacji Rosyjskiej.
 • Wiza studencka. Wizę na studia otrzymasz, jeśli wyjeżdżasz na studia, staż i kurs.
 • Wizy tranzytowa przeznaczona dla osób, które przejeżdżają tranzytem przez Rosję. Wiza może być jednokrotna lub dwukrotna. Pobyt maksymalnie 10-dniowy. Decyzję o tym, na jaki okres zostanie wydana wiza podejmuje konsul.
 • Wiza dziennikarska wydawana jest dziennikarzom i członkom ekipy technicznej. Wydawana jest na jeden wjazd, na okres danego projektu.

Wiza elektroniczna jako alternatywa

W przypadku krótkiej wizyty w celach typowo turystycznych, możesz starać się o e-wizę do Rosji. Możesz ją uzyskać w miarę łatwo, ale ma wiele ograniczeń. Wystarczy, aby odwiedzić Kaliningrad na weekend, ale nie możesz wykonywać niektórych czynności na terenie Rosji.


Ile kosztuje wiza do Rosji?

Podstawowa opłata konsularna wynosi 150 PLN. Biuro podawcze pobiera równowartość 25 EUR. W przypadku trybu pilnego, opłata konsularna wynosi 300 PLN. Za wizy pracownicze roczne trzeba zapłacić ok. 1000 PLN opłaty konsularnej.

Rodzaj trybuOpłata konsularnaOpłata podawczaPośrednictwo
Normany – ok 7 dni
Każdy rodzaj
150 PLN25 EUR97 PLN
Ekspresowy – ok 3 dni
Biznesowa lub Prywatna
300 PLN25 EUR127 PLN

Jaki jest czas oczekiwania na wizy rosyjskie?

Konsulat wydaje wizy w 2 trybach. W trybie normalnym czas oczekiwania w konsulacie wynosi ok tydzień. W trybie ekspresowym wydawane są w ciągu około 2 dni.


Wymagania do wizy rosyjskiej

– Wypełniony, podpisany wniosek wizowy
– Paszport ważny przynajmniej pół roku od zakończenia podróży
– Zdjęcie paszportowe
– Ubezpieczenie
– Dodatkowe załączniki w zależności wybranego rodzaju *

*Do turystycznej musisz dołączyć voucher turystyczny. Wiza do celów biznesowych, czy prywatna wymaga zaproszenia.

Zamów wizę do Rosji


Wiza do Rosji – krok po kroku.

Spodziewany koszt : 350 PLN

Prognozowany czas : 7 days

Sprawdź jak uzyskać wizę do Rosji

 1. Wybierz rodzaj wizy

  Federacja Rosyjska i jej służby graniczne dość skrupulatnie sprawdzają dokumenty podróżne. Musisz dokładnie wybrać rodzaj wizy. Nie możesz wykonywać nawet najdrobniejszych prac, nie mając odpowiedniego rodzaju wizy. Wybierając wizę turystyczną, będziesz potrzebować vouchera. A do biznesowej, trzeba przygotować zaproszenie i list delegujący.
  Rodzaj wizy

 2. Wniosek wizowy do Rosji

  Do wypełnienia wniosku wizowego potrzebujesz komputera, musisz wypełnić online.
  Wniosek wizowy do Rosji

 3. Załączniki do wizy

  W zależności od wybranego rodzaju wizy, musisz dołączyć inne załączniki. Zawsze będzie to zdjęcie, ubezpieczenie i wniosek. Ale do wizy turystycznej musisz dodać voucher.
  Załączniki do wizy

 4. Aplikacja wizowa

  Masz 3 możliwości. Umówić się bezpośrednio w konsulacie. Złożyć dokumenty przez Centrum Wizowe, lub przekazać je naszej firmie. Sugerujemy skorzystanie z naszej firmy. Weryfikujemy wniosek, robimy ubezpieczenie i voucher. Składając bezpośrednio w konsulacie możesz przychodzić parokrotnie. Jeśli masz jakikolwiek błąd, to konsulat odmawia przyjęcia aplikacji. Poprawisz jeden szczegół i przy kolejnej wizycie może się okazać, że brakuje innego dokumentu, albo nie są one zgodne.
  Aplikacja o wizę

 5. Opłaty konsularne

  Wybierając naszą firmę, masz pewność wniesienia odpowiednich opłat na odpowiednie konta bankowe.
  Opłata za wizę Gdańsk

 6. Wiza rosyjska gotowa

  Możesz odebrać osobiście lub wyślemy na wskazany adres.
  Wiza gotowa

Dodatkowe
 • N/A
Wymagania
 • Paszport, wniosek, zdjęcie

Wymagania techniczne dokumentów do uzyskania wizy do Rosji:

Paszport: oryginał, ważny przynajmniej pół roku od zakończenia ważności wizy. Musi posiadać przynajmniej dwie wolne strony obok siebie;

Zdjęcia do wizy rosyjskiej:

 1. Wymiary 3,5 cm (szerokość) na 4,5 cm (wysokość);
 2. Musi być kolorowe i wyraźne;
 3. Wydrukowane na papierze fotograficznym na jasnym, jednolitym tle (najlepiej białym);
 4. Zdjęcie musi być zrobione nie wcześniej niż pół roku i musi umożliwiać identyfikację danej osoby;
 5. Twarz na zdjęciu musi być wyraźna, skierowana na wprost, z widocznymi oczyma;
 6. Twarz musi zajmować 70-80% zdjęcia;
 7. Pozujemy do zdjęcia bez nakrycia głowy, usta muszą być zamknięte, włosy nie mogą zasłaniać twarzy.

Ubezpieczenie na określone daty pobytu o wartości przynajmniej 30000 Euro. Ubezpieczenie musi obejmować całą Rosję. Jeżeli mamy ubezpieczenie np. tylko na terytorium Europy nie zostanie ono zaakceptowane.

Tzw. Białe zaproszenie musi zawierać następujące informacje:

 • być na papierze firmowym, na którym znajdują się następujące dane: nazwa firm, pełen adres, numer telefonu;
 • INN firmy rosyjskiej (nasz nr NIP);
 • cel wyjazdu oraz okres, na jaki ma zostać wydana wiza;
 • dane paszportowe osoby wyjeżdżającej do Rosji (imiona i nazwisko, nr paszportu, data urodzenia, obywatelstwo);
 • zaproszenie musi posiadać podpis dyrektora generalnego albo osobę do tego upoważnioną (wtedy trzeba dodatkowo przedstawić dokument potwierdzający to upoważnienie).

W przypadku wiz biznesowych wymagane jest zaproszenie.
Możemy pomóc w uzyskaniu zaproszenia urzędowego do wizy rosyjskiej.

Są 3 rodzaje zaproszeń:
 • TELEX
  Wydawane jest poprzez służby konsularne na wniosek instytucji, urzędu lub fundacji z terenu Federacji Rosyjskiej. Procedura  w trybie normalnym to 9-10 dni, w trybie pilnym są to 3-4 dni robocze pracy ambasady.
 • Zaproszenie od służb konsularnych Federacji Rosyjskiej (brunatne, papier ze znakami wodnymi)
  Wydawane na wniosek firm, instytucji i fundacji przez rosyjskie służby konsularne. Wymagany jest oryginał tego zaproszenia. Czas  na uzyskanie w trybie zwykłym to 9-10 dni kalendarzowych, w trybie ekspresowym są to 3-4 dni robocze konsulatu.
 • Zaproszenie bezpośrednio od firmy (białe)
  Wydawane bezpośrednio przez firmę. Wymagany jest oryginał. Czas oczekiwania w trybie normalnym to 9-10 dni, w trybie pilnym są to 3-4 dni robocze konsulatu.
Wiza do Rosji
WizaSerwis.pl – Wizy, apostille, legalizacje

Uwagi do wiz

Wiza służbowa

Może być jednokrotna, dwukrotna lub wielokrotna. UWAGA! Warunkiem otrzymania wizy wielokrotnej jest wykorzystanie przynajmniej jednej wizy służbowej w ciągu ostatniego roku.

Wiza biznesowa

jednokrotna, dwukrotna do 90 dni lub wielokrotnego przekroczenia granicy, ważna rok od daty wydania. UWAGA! Abyś otrzymał wizę wielokrotną, musisz mieć przynajmniej jedną biznesową w ciągu ostatniego roku. Chyba że posiadasz zaproszenie FMS, wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Rosji.

Wiza turystyczna

jednokrotna albo dwukrotna, maksymalnie na pobyt do 30 dni. Wizy dwukrotne są bardzo rzadko wydawane. Jeżeli Twój pobyt w Rosji planujesz na dłużej jeżeli 13 dni, to musisz okazać opłaconą rezerwację hotelową. Wymagany jest voucher turystyczny To nie jest rezerwacja hotelowa. Voucher wystawia rosyjskie biuro podróży, potwierdzające przyjęcie turysty.

Wiza humanitarna

Może być jednokrotna, dwukrotna do 90 dni albo wielokrotna na rok. UWAGA! Warunkiem aplikacji o wizy wielokrotne jest wykorzystanie przynajmniej jednej wizy humanitarnej w ciągu ostatniego roku. Ten wymóg możesz ominąć, jak masz zaproszenie z FMS, które wydaje rosyjski MSZ.

Wiza pracownicza

Te wizy mogą być jednokrotne ważne 90 dni. Później są przedłużane poprzez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej (FSM). Jeśli jesteś wysoko wykwalifikowanym specjalistą, możesz starać się o wizę wielokrotną na 3 lata.

Wiza prywatna

Możesz także aplikować o wizę w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich. Wówczas otrzymasz jednokrotną na 10 dni.
W przypadku wyjazdu na groby należy przedstawić dokumenty potwierdzające istnienie grobu wystawione przez władze rosyjskie. A także dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym (oryginał albo ksero). Wizy do Rosji jednokrotnego lub dwukrotnego wjazdu wydawane są do 90 dni. Wiza wielokrotnego wjazdu ważna rok.

Wiza studencka

Może być jednokrotna lub dwukrotna na okres do 90 dni (wiza krótkoterminowa). Masz możliwość uzyskania wizy długoterminowej, na której możesz przebywać powyżej 90 dni. Musisz okazać inne dokumenty. Jest ona ważna 90 dni i po tym okresie należy przedłużyć ją w Służbach Migracyjnych.

Wiza tranzytowa

Wizy tranzytowej nie potrzebujesz w przypadku przesiadki krótszej niż 24 godziny, gdy nie opuszczasz strefy tranzytowej na lotnisku.
Do wizy tranzytowej musisz okazać dodatkowo:
– kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu
– kopia prawa jazdy
– podanie z prośbą o wydanie wizy tranzytowej, z danymi osobowymi i dokładnym planem podróży, na którym dzienna liczba pokonywanych kilometrów nie może być większa niż 500 km oraz informacje na temat pojazdu: rodzaj, model, kolor, nr rejestracyjny

Wiza dziennikarska

Aby otrzymać dziennikarską przygotuj dodatkowo:
– oryginał zadania redakcyjnego
– kopia legitymacji dla dziennikarzy


Wiza do Rosji – pytania i odpowiedzi

Czy muszę mieć wizę podróżując do Rosji?

Obywatele Polski muszą posiadać ważną wizę, aby móc podróżować do Federacji Rosyjskiej. Pamiętaj, aby przestrzegać zapisów na wizie. Nie możesz wykonywać pracy, jeśli masz wizę turystyczną. Rosja ma wiele rodzajów wiz i każdy z nich przeznaczony jest do ściśle określonego celu wizyty.

Jak mogę załatwić wizę do Rosji?

Wizy wydawane są przez 4 Konsulaty Rosyjskie w Polsce. Formularz wizowy możesz złożyć osobiście lub przez Rosyjskie Centra Wizowe pracujące przy każdym konsulacie. Wcześniej musisz umówić spotkanie przez system kolejkowy. Uzyskanie wizy rosyjskiej nie jest skomplikowane, ale w związku w wieloma rodzajami wizowymi i rożnymi wymaganiami, możesz skorzystać z naszej pomocy. Wówczas będziesz mieć pewność szybkiego i sprawnego przeprowadzenia procesu. Możesz także złożyć aplikację o e-wizę.

Jak dostać wizę wielokrotną?

Wiza długoterminowa może być wydana tylko w celach biznesowych. Warunkiem jej uzyskania jest pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy również na wizie biznesowej. Chyba, że posiadasz oryginał zaproszenia wydany przez  lokalny Urząd Imigracyjny.

Jak przedłużyć wizę do Rosji?

Nie ma możliwości przedłużenia wizy. Musisz złożyć nową aplikację.

Czy wiza dla dzieci jest bezpłatna?

Tak. Dzieci do 6. roku życia zwolnione są z kosztów wizowych.