Wiza do Polski wydawana jest głównie w 2 rodzajach. Jako wiza Schengen oraz wiza krajowa. Rodzaj wizy do Polski uzależniony jest od celu wizyty, takiego jak celu prowadzenia badań naukowych czy celu wykonywania pracy, oraz przedstawionych dokumentów. Załączniki do wniosku muszą precyzyjnie określać cel wydania wizy.
Rodzaje wiz do Polski:
Wiza Schengen typ C
Przeznaczona dla wizyt w celach turystycznych, prywatnych, biznesowych. Wiza jednokrotna, kilkukrotna lub wielokrotna. Łączna ilość pobytu do 90 dni na każde 180.
Wiza Krajowa typ D
Wydawana na pobyty z natury dłuższe. Np. rodzinne, studia, do pracy. Wiza jedno, kilku, lub wielokrotna na maksymalnie rok. Okres ważności wizy krajowej zależy od celu pobytu i może być przedłużony w uzasadnionych przypadkach.
Tranzytowa typ A
Wydawana sporadycznie i dotyczy niewielu narodowości podróżujących tranzytem przez Polskę.
Wiza Schengen może być nazwana krótkoterminową a wiza krajowa jako długoterminowa. Więcej na temat rodzajów wiz do Polski.
Pomagamy zrozumieć na czym polega procedura uzyskania wizy do Polski i dlaczego tak często nie jest to prosta i łatwa sprawa.
W kolejnym kroku nasza pomoc w otrzymaniu wizy polskiej polega na przygotowaniu aplikacji, umówieniu spotkania i weryfikacji dokumentów. Każdy konsulat polski ma dodatkowe wymagania uzależnione od kraju.
Zobacz film video, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wiz polskich.
5 Najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi – zobacz zanim rozpoczniesz proces wizowy.
Pomagamy w wizach do Polski
- Sprawimy, że proces będzie w końcu zrozumiały
- Pomożemy w przygotowaniu dokumentacji
- Prowadzimy od początku do końca przez labirynt drobnych urzędniczych zawiłości
Wiza do Polski.
Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z naszych usług.
Konsultacje lub pełna pomoc wizowa.
Pomożemy jeśli chcesz samodzielnie uzyskać wizę a potrzebujesz odpowiedzi na pytania. Poprowadzimy Twoją sprawę, jeśli chcesz całość prac zlecić nam.
Przygotujemy poprawnie załączniki..
Błędy formalne, to chyba najczęstsza przyczyna odmowy przyznania wizy. Aplikacja to kilkanaście dokumentów, które powinny do siebie idealnie pasować.
Pomożemy wybrać rodzaj wizy.
Zły rodzaj, to jeden z częstych powodów odmowy przyznania wizy.
Do wyboru jest wiele opcji wizy. Kilka typów i ponad 20 celów wydania.
Umawiamy na spotkanie z konsulem
W niektórych konsulatach sam kontakt z naszą placówką jest sporym wyzwaniem. Jeśli jest taka możliwość, to kierujemy na umówioną wizytę w konsulacie lub biurze podawczym..
W kolejnym kroku wypełnisz krótki formularz i otrzymasz pełne informacje, jak przygotować dokumenty do uzyskania wizy.
Nasze mocne strony.
Ponad 400 referencji. 120,000 spraw.
Każda z nich podpisana z imienia i nazwiska przez osoby decyzyjne w firmach lub instytucjach. Jesteśmy najbardziej rekomendowaną firmą wizową w Polsce.
120 000 spraw. Tyle zleceń przeprowadziliśmy od 2006 roku.
Pewnie i bezpiecznie.
Na rynku od 2006 roku. Jesteśmy autoryzowanym agentem w kilku ambasadach w Warszawie i Berlinie.
Budynek monitorowany 24 h z ochroną i rejestracją wejść.
Ogniotrwały sejf.
Zabezpieczony system przechowywania danych.
Monitoring 24h pracy biura.
Co mówią klienci?
Bardzo polecam współpracę z Panem Tomaszem Kamola. Kompetentny, przesympatyczny, angażujący się w zlecenie a w dodatku o spokojnym usposobieniu, co w moim przypadku bardzo pomogło mi bezstresowo przejść przez proces przygotowań w mojej sprawie.
Bardzo polecam współpracę z Panem Tomaszem Kamola . Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu, cały proces wizowy męża przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Każde moje pytanie spotykało się z szybką i rzeczową odpowiedzią, co znacznie ułatwiło mi zrozumienie i przejście przez wszystkie etapy. Jeszcze raz bardzo dziękuję i szczerze polecam 👍
Bardzo dziękuję za pomoc w uzyskaniu wizy dla żony. Serdecznie polecam. Profesjonalne podejście i pomoc na każdym etapie sprawy.
Wymagania:
Dokumenty wymagane do wizy polskiej nie są ściśle określone. Inne przedstawia biznesmen a inne student. Co do zasady można podzielić je na 3 grupy dokumentów:
- Podróżne – paszport, bilet, hotel, ubezpieczenie itd.
- Osobiste – wniosek, zdjęcia, wyciągi, zaświadczenia
- Potwierdzające cel pobytu – zaproszenie, powierzenie, zezwolenie, kontrakt, umowa itp.
Opis szczegółowy wybranych dokumentów:
- Paszport musi być ważny min. 3 miesiące dłużej niż planowana podróż. Biometryczny. Rekomendujemy ważność paszportu minimum 6 miesięcy po zakończeniu podróży. Do paszportu trzeba dołączyć ksero pierwszej strony + ksero poprzednich wiz Schengen, jeśli takowe są.
- Zdjęcie paszportowe biometryczne, białe tło, twarz skierowana na wprost. Dołączamy do wniosku. Czasami konsulat wymaga 2 zdjęcia.
- Wypełniony i podpisany wniosek wizowy. Wypełnia się na stronie internetowej danego konsulatu. W naszej usłudze zawarte jest wypełnienie i umówienie spotkania. Wypełniony formularz wysyłamy na adres email, by wydrukować i podpisać. Rozpoczynamy od naszego wniosku online.
- Ubezpieczenie. Wartość ubezpieczenia min. 30,000 Euro. Ważne na terenie krajów strefy Schengen.
- Bilet lotniczy na dokładne daty wpisane we wniosku wizowym. Możemy pomóc w przygotowaniu biletu.
- Rezerwacja hotelowa lub voucher. W przypadku wizy turystycznej musisz okazać rezerwację hotelu lub voucher z polskiego biura podróży.
- Zaproszenie do Polski. W przypadku wizy prywatnej i biznesowej. Urzędowe zaproszenie. Możemy pomóc w przygotowaniu zaproszenia. Sprawdź inne nasze usługi.
Inne – w zależności od rodzaju wizy, sytuacji aplikanta i jeszcze wielu innych czynników, należy okazać załączniki. Przedstawiamy wyciąg z konta, zaświadczenie z pracy, odprowadzanie składek emerytalnych, umowę serwisową, wpis na uczelnię, akt ślubu itd. Lista dokumentów jest bardzo długa i każdy przypadek dokumentujemy inaczej.
Czas oczekiwania na wizę do Polski to zwykle 2 tygodnie od momentu złożenia aplikacji. Do opłaty należy doliczyć koszt samej wizy. Zwykle 90-135 Euro lub równowartość w lokalnej walucie wpłacany podczas umówionego spotkania.
Często szukane odnośniki:
- Wniosek do zaproszenia.
- Konsultacje – zestaw pytań.
- 5 najczęściej zadawanych pytań związanych z polskimi wizami (video na youtube).
Wiza do Polski – najważniejsze informacje.
Zaproszenie do Polski często jest wymagane przez dany konsulat. Natomiast brak tego dokumentu nie jest zawsze przeszkodą w uzyskaniu wizy do Polski. Wystarczy, że udowodnisz posiadanie większej ilości środków na pobyt w Polsce.
Ile kosztuje wiza do Polski?
Opłaty za wizy wzrosły i obecnie wynoszą 90 EUR za wizę Schengen i 135 EUR za wizę krajową. Opłaty często liczone w lokalnej walucie. W przypadku wiz rodzinnych wiza może być wydana bezpłatnie.
Informacje konsularne
Uwaga! W czasie pandemii związanej z COVID-19 konsulaty polskie w wielu sytuacjach wydają wizy w celach rodzinnych, związanych z pracą, studiami i biznesem.
Wiza do Polski – procedura i koszty.
Konsulaty przyjęły zasadę, że będą rozpatrywać tylko te wnioski, które dotyczą sytuacji opisanych przez rozporządzenia Straży Granicznej. Mówiąc krótko, złożyć można wniosek, tylko wtedy, gdy otrzymana wiza umożliwi wjazd do Polski. Straż Graniczna informuje o możliwościach przekroczenia granicy – Informacja ze Straży Granicznej. Informacje mogą się zmieniać. Nie śledzimy informacji na co dzień.
Konsulaty Polski często przyjmują wnioski osobiście. W kilku krajach funkcje wizowe świadczy zewnętrzne biuro podawcze VFS. Nie ma możliwości umówienia spotkania w konsulacie i należy złożyć dokumenty u pośrednika.
Wiza do Polski – pytania i odpowiedzi
Ile się czeka na wizę do Polski?
Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj około 15 dni, licząc od momentu wizyty w konsulacie. Ustawowo czas ten wynosi do 14 dni i może być w niektórych przypadkach przedłużony do 30 lub 60 dni. Długość oczekiwania uzależniony jest czasem od ilości aplikantów składających podania o wizę Schengen w danej placówce. Warto też zaznaczyć, że jest to okres oczekiwania po złożeniu dokumentów. Zanim do tego dojdzie, należy umówić się w naszej placówce. Nie ma możliwości złożenia dokumentów bez wcześniejszego umówienia. Czasem wizyta wymaga długiego oczekiwania.
Ważnym etapem procesu wizowego jest etap po otrzymaniu decyzji, w tym możliwość złożenia apelacji w przypadku decyzji negatywnej. Wnioskodawcom, którzy otrzymali odmowę przyznania wizy, przysługuje prawo do złożenia odwołania od tej decyzji. Na realizację tego kroku przewidziany jest termin 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia decyzji. Dokumenty odwoławcze należy złożyć w wyznaczonym czasie, po czym organ konsularny rozpoczyna proces ponownego rozpatrzenia sprawy. Czas oczekiwania na finalną decyzję może być różny – od kilku dni do kilku tygodni, jednak zazwyczaj nie przekracza on dwóch tygodni. Należy podkreślić, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a czas potrzebny na podjęcie ostatecznej decyzji może zależeć od wielu czynników, w tym od kompleksowości sprawy oraz konieczności dokładniejszego zbadania przedstawionych w odwołaniu argumentów i dowodów.
Konsulowie mogą też podejmować decyzje dużo szybciej. Możliwe jest uzyskanie wizy nawet tego samego dnia. Niektóre placówki informują o możliwości uzyskania wizy w terminie 3 dni roboczych.
Sumując. Okres uzyskania wizy zależny jest od indywidualnej oceny konsula i innych okoliczności. Zająć może 1 dzień ale cała procedura może trwać kilka miesięcy.
Otrzymałem odmowę przyznania wizy Schengen. Co robić?
Istnieje tryb odwoławczy, w którym można złożyć dodatkowe dokumenty. Konsulat zwykle podaje powód decyzji nieprzyznania wizy. Najczęściej są to uchybienia w dokumentach np. niezgodności w zaproszeniu, różne daty czy niepełne dane. Dlatego warto skorzystać z usług naszej firmy, bo już na etapie weryfikacji możemy określić, które dokumenty należy poprawić. Zwiększa to szanse uzyskania wizy do Rzeczypospolitej Polskiej.
Czy w przypadku odmowy przyznania wizy mogę złożyć aplikację ponownie?
Jest możliwe złożenie nowego wniosku aplikacyjnego bezpośrednio po otrzymaniu decyzji o odmowie wydania wizy. Trzeba tylko pamiętać, że są okresy odwoławcze i należy poczekać aż minie okres możliwy na odwołania i zaskarżenia. Nie może być dwóch aplikacji w jednym czasie dotyczących tej samej osoby. Należy też mieć świadomość, że złożenie identycznej aplikacji, bez dokonania jakichkolwiek zmian w kontekście przedstawionych informacji lub dowodów, z dużym prawdopodobieństwem skutkować będzie powtórną odmową. Opłata aplikacyjna pobrana w procesie składania wniosku wizowego nie podlega zwrotowi, niezależnie od ostatecznego wyniku procedury. Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy naszej firmy już na etapie pierwszego składania aplikacji, co zwiększy szanse na jej pozytywne rozpatrzenie. W przypadku otrzymania odmowy, nasz zespół jest przygotowany do przeprowadzenia szczegółowej analizy Państwa przypadku, identyfikacji potencjalnych przyczyn negatywnej decyzji oraz wsparcia w przygotowaniu oraz złożeniu skutecznych dokumentów odwoławczych.
Jak przedłużyć wizę w Polsce?
Przedłużenie wizy musi mieć ważne uzasadnienie. Najczęściej są to wypadki losowe np. choroba i konieczność leczenia. Wniosek składany jest do Urzędu Wojewódzkiego. Urząd wydaje decyzję w ciągu 30 dni. Prosimy wziąć pod uwagę, że przedłużenia wiz są bardzo trudne do uzyskania i należy je dokładnie i bezsprzecznie udowodnić. Nie są akceptowane błahe powody a jedynie takie, które są niezależne od aplikanta i nie mogły być wcześniej w żaden sposób przewidziane oraz brak możliwości ich przezwyciężenia.
Co zrobić, gdy kończy się wiza?
Jeśli chcesz przedłużyć pobyt w Polsce, możesz starać się o pobyt czasowy lub przedłużyć wizę. Warunkiem złożenia dokumentów o pobyt czasowy jest przedstawienie realnego celu pobytu w Polsce, popartego odpowiednimi załącznikami. Celem pobytu może być praca, studia lub pobyt z obywatelem RP. Ważne, aby wniosek został złożony podczas legalnego pobytu, czyli ważnej wizy. Jest to jeden z kluczowych warunków. Jeśli wniosek złożyć po upływie ważności wizy, spotka się on z odmową.
Nie mam pracy i środków na utrzymanie, a chcę złożyć formularz o polską wizę. Czy mogę otrzymać odmowę?
Prawdopodobnie tak. Brak środków i stałej pracy jest częstym powodem negatywnej decyzji przyznania wizy. Organy konsularne dokładnie analizują sytuację finansową wnioskodawców, aby upewnić się, że są oni w stanie pokryć koszty pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ewentualnego powrotu do państwa pochodzenia. Mimo to, istnieje możliwość przedstawienia dodatkowych dokumentów finansowych, takich jak wyciągi bankowe, potwierdzenia posiadania oszczędności lub innych aktywów, a także gwarancji finansowej od osoby trzeciej, która może potwierdzić zdolność do pokrycia kosztów pobytu wnioskodawcy w Polsce. Takie dokumenty mogą przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wizę, jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a ostateczna decyzja zależy od oceny wszystkich przedstawionych dowodów i okoliczności.
Podstawą do analizy sytuacji finansowej jest rozporządzenie, którym kieruje się Straż Graniczna. Mówi ono, że każdy cudzoziemiec powinien przedstawić posiadanie środków 75 PLN na dzień pobytu w Polsce oraz bilet powrotny a w przypadku braku 2500 PLN na jego zakup, aby zapewnić powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania.
Wybieram się w celach biznesowych, ale nie mam zaproszenia. Co robić?
Możemy pomóc w uzyskaniu zaproszenia dla cudzoziemca. Wystarczy skontaktować się z nami i pomożemy w sprawach urzędowych. Natomiast wymagamy, aby w uzyskaniu zaproszenia pomagała firma zapraszająca z Polski. Nie udzielamy pomocy w fikcyjnych zaproszeniach. Jest to niedozwolone i karalne.
Warto pamiętać, że w wielu sytuacjach akceptowalne jest przedłożenie zwykłego zaproszenia firmowego. Może być napisane na papierze firmowym i mieć podpis osoby decyzyjnej. Eliminuje potrzebę uzyskania zaproszenia urzędowego. Kluczowe jest, aby wspomniane zaproszenie było sporządzone zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami prawnymi. Najnowsze przepisy wizowe wymagają, by podpis osoby upoważnionej do reprezentowania podmiotu gospodarczego, który wystawia zaproszenie, został poświadczony przez notariusza. Taki wymóg ma na celu zapewnienie autentyczności dokumentu oraz potwierdzenie tożsamości i uprawnienia osoby podpisującej. Dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się z aktualnymi wymaganiami oraz konsultację z profesjonalistami, aby uniknąć ewentualnych niedociągnięć lub opóźnień w procesie aplikacyjnym o wizę.
Jeśli Państwa wiza do Polski wymaga zaproszenia, które wydawane jest przez Urząd Wojewódzki. Możemy pomóc w pełnej procedurze.
Czy mogę samodzielnie uzupełnić wniosek o wizę do strefy Schengen?
Tak, oczywiście jest to możliwe. Więcej informacji uzyskasz na stronach rządowych RP.
Czy mogę uzupełnić aplikację wizową w innym języku niż polski?
Tak jest to możliwe a nawet konieczne. Trzeba sprawdzić to na stronie e-konsulat danego kraju, w którym ubiegasz się o wizę. W procesie składania wniosku o wydanie wizy do Rzeczypospolitej Polskiej należy zachować należytą staranność oraz zapewnić, by dokumentacja została sporządzona w języku zrozumiałym dla wnioskodawcy. Podkreślenia wymaga fakt, iż to wnioskodawca, poprzez własnoręczny podpis, potwierdza autentyczność oraz pełną zgodność danych osobowych i innych informacji przedstawionych w dokumentacji z aktualnym stanem faktycznym. W związku z powyższym, niezbędne jest, aby każda osoba ubiegająca się o wizę miała pełną świadomość zakresu odpowiedzialności prawnej, jaka wynika z złożenia wniosku, oraz konsekwencji przedstawienia danych niezgodnych z prawdą. Niniejsza platforma zapewnia kompleksową asystę w procesie przygotowania wniosku wizowego, co gwarantuje jego poprawność formalną i merytoryczną zgodnie z obowiązującymi wymogami konsularnymi Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie dokumenty muszę złożyć? Czy jest to standardowa procedura?
W procesie aplikacyjnym o wydanie wizy konieczne jest dostarczenie zestawu 4 dokumentów, które są wymagane do każdego rodzaju wizy:
- wypełniony wniosek wizowy,
- ważny paszport,
- aktualne fotografie paszportowe według wzoru,
- dowód zawarcia umowy ubezpieczeniowej
Dodatkowo będą wymagane dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanej podróży (takie jak rezerwacja biletów lotniczych, potwierdzenie rezerwacji hotelowej). Należy jednak mieć na uwadze, że poszczególne państwa mogą stosować odrębne regulacje dotyczące dodatkowych dokumentów wymaganych w związku z wnioskowaniem o wizę.
Przykładowo, Federacja Rosyjska wymaga od wnioskodawców przedstawienia tzw. paszportu wewnętrznego, natomiast w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich konieczne jest dostarczenie lokalnego dokumentu tożsamości (ID). W związku z powyższym, zalecamy się bezpośredni kontakt z konsulatem w celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie do zestawu dokumentów wymaganych przez konsulaty poszczególnych państw w kontekście indywidualnych okoliczności aplikanta. Pamiętajmy, że nasze biuro zapewnia kompleksową asystę w procesie weryfikacji oraz przygotowania niezbędnej dokumentacji, dostosowanej do konkretnych wymogów konsularnych.
Jaka jest ważność wizy do Polski?
Wiza krajowa jest wydawana na różne pobyty powyżej 90 dni . Wiza Schengen obejmuje pobyty do 90 dni. Ważność wpisana jest na samej wizie i może być to np. wiza na rok z jednym pobytem do 30 dni.
Jak uzyskać wizę do Polski dla Tunezyjczyka?
Każdy konsulat polski ma podobne wymagania i nie ma znaczenia narodowość. Zbliżona procedura dotyczy Ukraińca, Araba czy obywatelki Tajlandii. Musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dokumentów, które będą bardzo wyraźnie wskazywać cel wizyty w Polsce. Inne dokumenty okażesz do pracy, inne na studia a jeszcze inne, jeśli ubiegasz się o wizę na konferencję.
Czy posiadając w paszporcie wizę do Polski, mogę podróżować do innych krajów Unii Europejskiej?
Tak. Możesz poruszać się po całej strefie Schengen, która nie nie ma granic. Niektóre informacje wskazują, że pierwsza wizyta powinna odbyć się do kraju docelowego. Taką deklarację składasz podczas wypełniania wniosku. Dlatego aplikację wizową składasz w konsulacie kraju, do którego wybierasz się w pierwszej kolejności.
Należy zwrócić uwagę, iż wiza krajowa wydawana przez Rzeczpospolitą Polską uprawnia do pobytu na terytorium Polski przez okres przekraczający 90 dni. Jednakże, posiadanie wizy krajowej nie upoważnia automatycznie do pobytu na terenie innych państw członkowskich Strefy Schengen przez okres dłuższy niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. W związku z tym, wnioskodawcy planujący pobyt poza granicami Polski, przekraczający wyżej wspomniany limit czasowy, zobowiązani są do uzyskania stosownych pozwoleń lub wiz zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w danym państwie członkowskim. W celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień czy komplikacji prawnych, zalecamy dokładne zapoznanie się z obowiązującymi regulacjami wizowymi.
Czy istnieje możliwość wypełnienia wniosku o wizę u Państwa w biurze?
Tak, można zrobić to w biurze po wcześniejszym umówieniu się. Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z oferowanego przez nas pakietu konsultacyjnego. Proces aplikacyjny o wizę do Rzeczypospolitej Polskiej charakteryzuje się złożonością i wymaga szczegółowego omówienia wielu aspektów przed przystąpieniem do wypełniania wniosku wizowego. Dzięki konsultacjom możliwe jest nie tylko dokładne zapoznanie się z procedurą i wymaganiami wizowymi, ale również przygotowanie kompleksowej dokumentacji w sposób optymalny zwiększający szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Zachęcamy do kontaktu w celu umówienia spotkania, co umożliwi nam zapewnienie profesjonalnego wsparcia i doradztwa na każdym etapie procesu aplikacyjnego.
Czy złożenia wniosku wizowego są możliwe codziennie?
W naszym biurze można zostawić dokumenty lub umówić się na spotkanie. Pracujemy od poniedziałku do piątku, w g. 8:00-16:00. Natomiast już złożenie aplikacji wizowej w Ambasadzie Polski w danym kraju należy sprawdzić bezpośrednio w placówce.