TOP 10 – najdroższe wizy turystyczne dla Polaków

Ranking najdroższych wiz turystycznych.

Trafiliśmy na świetną ofertę i znaleźliśmy tanie bilety lotnicze? Super okazja, która już nie powtórzy się? Więc od razu je kupujemy!

Do wyjazdu pozostało jeszcze sporo czasu, ale już zaczynamy przygotowywać plan. Wertujemy Internet w poszukiwaniu wiadomości,  czytamy blogi podróżnicze, oglądamy vlogi podróżników i nagle pojawia się słowo „wiza”. Nigdy wcześniej wiza nie była nam potrzebna, ponieważ nasze podróże do tej pory odbywały się po Europie albo po Ameryce Południowej, gdzie do żadnego kraju wiza nie była wymagana.

Sprawdzamy jak to wygląda z krajami afrykańskimi i tutaj trafiamy na niespodziankę. Do większości krajów, które planowaliśmy odwiedzić wizy są wymagane. Kolejną nie lada niespodzianką są koszty opłat konsularnych.

Uwaga! Pod uwagę braliśmy tylko i wyłącznie opłaty niezbędne do uzyskania wizy. Bez kalkulowania np. opłat kurierskich czy koniecznych wizyt osobistych i związanych z tym dojazdów.

Kurs EURO z dziś to 4.57 a USD 4.21.

Jeszcze jedna ważna uwaga. Na wielu forach znaleźć można informacje, że gdzieś komuś udało się uzyskać wizę taniej np. w sąsiednim kraju. Być może. Natomiast opracowując ten ranking bazowaliśmy na oficjalnych danych i sprawdzonych informacjach.

10. Chiny – 445 PLN

Chiny są 3 krajem na świecie pod względem wielkości, więc za jednym razem na pewno nie uda nam zobaczyć nawet połowy tego, co mają do zaoferowania. Wiza kosztowna, ale pocieszeniem może być to, że może być dwukrotnego wjazdu, ważna pół roku od daty wydania. Jeden pobyt do 30 dni. Centrum Wizowe wydające wizy chińskie mieści się w Warszawie.

9. Sierra Leone – ok. 457 PLN

Sierra Leone to kraj położony w Afryce, w jej zachodniej części. Czym może kusić? Półwysep Freetown, piękne białe plaże sąsiadujące z dżunglą, Banana Islands, czy możliwość nurkowania w krystalicznie czystych wodach to tylko niektóre z atrakcji. Park Narodowy Outamba-Kilimi oferuje widok rzadkich antylop bongo, a także słoni i hipopotamów. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie i tam należy ubiegać się o wizę.

8. Czad – ok. 457 PLN

Państwo położone w środkowej Afryce, nad drugim co wielkości jeziorem w Afryce o tej samej nazwie.

Północna część kraju to piaski i kamienie Sahary oraz wulkaniczne masywy górskie – jedno z najbardziej niedostępnych miejsc nie tylko w Afryce, ale i na świecie. Najwyższym szczytem jest Emi Kussi (3415 m n.p.m.) – wygasły wulkan. Jest to również najwyższy szczyt Sahary. Stanowi na pewno nie lada gratkę dla alpinistów czy himalaistów, jednak przed planowaną wyprawą należy ubiegać się o wizę. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie.

7. Demokratyczna Republika Konga – 500 PLN

Sami obywatele DRK mówią, że mają wszystko i oceniają kraj, jako najbogatszy na świecie pod kątem surowców naturalnych i możliwości, jakie daje fauna i flora. Mają mały kłopot z technologiami i zarządzaniem. Czy warto zobaczyć najbogatszy kraj świata?

Konsulat Demokratycznej Republiki Konga (DRK) znajduje się w Warszawie i tutaj należy aplikować o wizę.  Nie ma możliwości uzyskania jej on-line ani na granicy.

6. Kongo Brazzaville – ok. 503 PLN

Kongo Brazzaville to w 60% lasy tropikalne, dlatego jest perełką dla osób, które cenią sobie naturę. W lasach mieszka ok. 10 tys szympansów, co stanowi 80% populacji tych zwierząt na świecie. Można spotkać tam również afrykańskie słonie leśne, antylopy czy lwy. Osoby, które chciałyby zobaczyć je na żywo w swoim naturalnym środowisku muszą pamiętać, że potrzebna jest wiza, aby móc wjechać na terytorium Konga. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie.

5. Ghana – ok. 503 PLN

Ghana znajduje się w zachodniej części Afryki. Staje się coraz bardziej popularna i atrakcyjna turystycznie. Jednak żeby móc odwiedzić ten kraj wymagana jest wiza. Najbliższy konsulat, w którym możemy się starać o wizę znajduje się w Berlinie. Czas oczekiwania to jeden/dwa tygodnie.

4. Kamerun – ok. 548 PLN

Kamerun jest to państwo znajdujące się w środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Fani piłki nożnej zapewne pamiętają wiele meczy, w trakcie których drużyna Kamerunu stawiała zacięty opór potęgom piłkarskim. Najciekawsze w Kamerunie są parki przyrodnicze, wodospady i różnorodność klimatyczna. Najbliższy konsulat, w którym moglibyśmy uzyskać wizę znajduje się w Berlinie.

3. Arabia Saudyjska – ok. 589 PLN

Obywatele Polski od października 2019 roku mogą w końcu wyjechać do Arabii Saudyjskiej w celu turystycznym. Jednakże wiza nie jest wydawana przez konsulat (wydawane są wizy biznesowe, rodzinne, pracownicze czy pobytowe). Cała procedura odbywa się on-line co na pewno jest ułatwieniem, ale nie należy ona do najtańszej. Na naszej liście najdroższych wiz znalazła się na trzecim miejscu.

2. Lesotho – ok. 632 PLN

Lesotho jest państwem, które znajduje się w południowej Afryce. To takie ,,państwo w państwie”, ponieważ dookoła okalane jest przez terytorium RPA. Wybierając się w ten region wiza jest również wymagana. Jednak jest jedno ułatwienie w jej uzyskaniu – można otrzymać wizę elektroniczną. Dzięki temu nie musimy dostarczyć fizycznie swojego paszportu do konsulatu, który znajduje się w Berlinie. Cała procedura odbywa się on-line.

1. Nigeria – ok. 1997 PLN

W  Warszawie znajduje się ambasada Nigerii, ale na chwilę obecną nie wydaje wiz. Najbliższy konsulat, w którym możemy uzyskać wizę znajduje się w Berlinie. Jednak jedyną opcją złożenia dokumentów jest zrobienie tego przez biuro podawcze, które również pobiera opłaty za swoje usługi. Dlatego też ostateczny koszt wizy do tego kraju może spowodować zawrót głowy. Co możemy otrzymać w zamian? Oprócz wielu walorów turystycznych dość duży rynek, bo Nigeria to najbardziej ludny kraj w Afryce – mieszka tam ponad 200 milionów osób.

Inne kraje poza TOP 10, których opłaty są znaczące:

  1. Malawi – ok. 405 PLN
  2. Burkina Faso – ok. 360 PLN
  3. Namibia – ok. 360 PLN
  4. Republika Środkowej Afryki – ok. 360 PLN
  5. Algieria – 350 PLN
  6. Wybrzeże Kości Słoniowej – ok. 330 PLN
  7. Angola – ok. 294 PLN
  8. Mongolia – ok. 270 PLN
  9. Mozambik – ok. 270 PLN
  10. Rosja – ok. 262 PLN

Zdjęcia pobrane z unsplash