Wiza do Japonii – jak uzyskać i ile kosztuje.

Dotychczas jeśli wyjazd do Japonii był planowany w celu turystycznym lub biznesowym, nie przekraczającym 90 dni, to wiza do Japonii nie była wymagana. Obywatel Polski mógł lecieć do tego państwa tylko z ważnym paszportem.

W chwili obecnej, w związku z pandemią COVID-19 sytuacja uległa zmianie i przywrócony został obowiązek wizowy. Wizy do Japonii są wymagane dla obywateli większości krajów Unii Europejskiej, w tym Polaków.

Miejscem składania aplikacji o wizy do Japonii jest Warszawa – to tutaj mieści się ambasada.

Rodzaje wiz do Japonii

  • Jednokrotna – Przeznaczona dla wizyty turystycznej i biznesowej. Ważna na 3, 6 lub 12 miesięcy.

Ile kosztuje wiza?

Standard

147 zł

Czas realizacji określa konsulat

Opłata konsularna

Ekspres

197 zł

Czas realizacji określi konsulat

Opłata za wizę

Potrzebujesz wizy do Japonii?

Wypełnij dane a w kolejnym kroku otrzymasz pełne informacje, jak przygotować dokumenty. Poprowadzimy Cię krok po kroku.

Wiza do Japonii
Zgoda RODO
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę WizaSerwis Sp. z o.o. dla potrzeb niezbędnych do przedstawienia szczegółowej oferty związanej z zapytaniem.

Wymagania

  • Paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży.
  • 2x wniosek wizowy do Japonii – wypełniony i podpisany – pobierz
  • 2x zdjęcie paszportowe na białym, jednolitym tle, twarzą na wprost, wyraźne, kolorowe, 4,5 x 4,5 cm
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu – (oryginał, po angielsku), zaświadczenie o zarobkach (oryginał, po angielsku); umowa o pracę; w przypadku posiadania własnej firmy – oficjalne dokumenty potwierdzające rejestrację firmy. Dodatkowo informacje o firmie – broszury, wydruk strony internetowej, itp.(w miarę możliwości po angielsku). Jeśli aplikant utrzymywany jest przez członka rodziny – odpowiednie dokumenty to potwierdzające, np. saldo z konta z listem wyjaśniającym sponsorowania i dokumenty sponsora.
  • Wyciąg z konta bankowego z 3 ostatnich miesięcy. Dodatkowo zaznaczenie na wyciągu miesięcznych przelewów z tytułu wynagrodzenia. Jeśli koszty wyjazdu pokrywa członek rodziny, dodatkowo odpis aktu st. cywilnego z tłumaczeniem, pismo w j. angielskim potwierdzające finansowanie podróży z ręcznym podpisem, kopia dokumentu z widocznym podpisem osoby finansującej)
  • Rezerwacja hotelu i biletu lotniczego – imienne, wraz z ceną usługi
  • Plan pobytu tzw. ,schedule of stay”
  • Dodatkowe dokumenty: Jeśli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży należy dołączyć rezerwacje, bilety lotnicze, plan pobytu wystawiane są przez biuro. Dodatkowo należy dołączyć szczegóły dotyczące wycieczki, program wycieczki, itp. (po angielsku).
  • Karta pobytu w Polsce (dotyczy obcokrajowców)

Wiza do Japonii – najważniejsze informacje

Według najnowszych aktualizacji z dn. 1.07.2020 r. obcokrajowcom przebywającym w 129 krajach i regionach świata w ciągu 14 dni przed planowanym wjazdem do Japonii odmawia się wjazdu. Dotyczy to m.in. obywateli: Albanii, Andory, Armenii, Austrii, Azerbejdżanu, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Islandii, Irlandii, Włoch, Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, etc.

Ambasada Japonii w Warszawie do odwołania odmawia wydawania wiz bez względu na planowany charakter ewentualnej podróży. Planując podróż do tego azjatyckiego państwa prosimy wysłać e-mail na adres info@wizaserwis.pl, sprawdzimy aktualne wytyczne, zmiany w prawie wizowym i prześlemy wszelkie, niezbędne informacje.

Informacje o kraju

JAPONIA – jest to kraj wyspiarski, położony na wąskim łańcuchu wysp. Leży na zachodnim Pacyfiku, na wschodnich wybrzeżach kontynentu azjatyckiego. Archipelag jest złożony z czterech głównych wysp japońskich: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Zajmują one 97% obszaru lądowego Japonii. Dodatkowo w jej skład wchodzi 6848 mniejszych wysp. Wiza do Japonii jest niezbędna dla obywateli wielu państw, obecnie także dla Polaków.

Sprawdź informacje o ambasadzie i wydziale konsularnym Ambasady Japonii w Polsce.

Dane adresowe:
Szwoleżerów 8,
00-464 Warszawa,
Tel.: +48 22 696 50 00
Fax: +48 (022) 696 5006

Jakie są godziny pracy sekcji konsularnej Ambasady Japonii?

Wydział konsularny przyjmuje wnioski od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00 – 12.30 oraz 13:30 – 17:00. Konsulat jest nieczynny w soboty, niedziele oraz polskie i japońskie święta.

Ambasada Japonii w Warszawie – informacje ogólne

Funkcję ambasadora Japonii w Polsce pełni Pan Tsukasa Kawada. Piastuje to stanowisko od czerwca 2018 roku. Jest doświadczonym dyplomatą, który rozpoczął karierę w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1977 roku.

Czy przed złożeniem dokumentów wymagane jest wcześniejsze umówienie?

Nie, nie ma konieczności wcześniejszego umawiania się na spotkanie w Ambasadzie Japonii. Warto natomiast upewnić się czy dział konsularny będzie otwarty w dniu, w którym planujemy przyjazd korzystając z zakładki z danymi adresowymi ambasady oraz czy będzie w stanie pomóc nam w interesujących nas sprawach.

Wiza do Japonii – pytania i odpowiedzi

Czy muszę ubiegać się o wizę jeśli planuję pobyt około 2 tygodniowy, wakacyjny?

Przed pandemią wirusa COVID-19 obowiązek wizowy dla obywateli Polski był zniesiony. Lecąc do 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub biznesowych wystarczyło posiadać paszport i otrzymywało się pieczątkę wjazdową. Na chwilę obecną przywrócono konieczność posiadania wizy jednocześnie blokując możliwość wjazdu obywatelom większości krajów. W praktyce więc podróż do Japonii jest obecnie niemożliwa.

Czy po przylocie do Japonii muszę się tam zameldować na policji czy w innym urzędzie?

Japonia nie wprowadziła obowiązku meldunkowego przy pobytach do 6 miesięcy. Obywatele Polski nie muszą dokonywać tych czynności.

Czy już będąc w Japonii mogę przedłużyć pobyt?

Jeśli zajdzie szczególna konieczność (np. powody zdrowotne) to swój pobyt można przedłużyć o kolejne 90 dni. Należy złożyć dokumenty wnioskujące o to w urzędzie migracyjnym w Tokio. Zalecamy złożyć wniosek na 10 dni przed planowanym zakończeniem legalnego pobytu na podstawie pieczątki wjazdowej (zazwyczaj 90 dni).

Jak długo powinien być ważny mój paszport planując podróż do Japonii?

Paszport powinien być ważny na czas planowanego pobytu w tym kraju. Jeśli zachodzi obowiązek wizowy to dokument podróży musi być ważny w okresie wydanej wizy. Istotne jest to, aby ważność paszportu umożliwiła bezproblemowy powrót do kraju docelowego, kończącego naszą podróż.

Czy jest wymagane szczepienie przed wyjazdem do Japonii?

Żadne konkretne szczepienia nie są konieczne przed podróżą do tego kraju.

Czy po Japonii się łatwo podróżuje? Planuję pobyt nie tylko w jednym miejscu i zastanawiam się nad wyjazdami do różnych miast.

Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta. Kolej jest punktualna, pociągi odjeżdżają bardzo często, umożliwiając szybkie i wygodne dotarcie w każdy rejon Japonii. Bilety są jednak stosunkowo drogie. Zalecane jest wykupienie tzw. karnetu JR pass. Uwaga – takie usługi można nabyć będąc jeszcze poza granicami Japonii, np. w Polsce (można to zrobić poprzez e-mail). Karnet ten pozwala na wielokrotne podróżowanie we wskazanym terminie państwowymi środkami lokomocji (JR).

Czy mogę wynająć samochód i podróżować po Japonii?

Tego rodzaju usługi są bardzo utrudnione. Problemy z tym wiążą się z faktem, że kraj ten uznaje tylko międzynarodowe prawo jazdy wydane na rok (w oparciu o przepisy Konwencji Genewskiej). Nie uznawane jest natomiast krajowe prawo jazdy (wydane np. w Polsce), ani prawo jazdy ważne dłużej niż rok czy żadne inne wydane w oparciu o Konwencję Wiedeńską.

Czy w Japonii zostawia się napiwki?

Nie ma takiego zwyczaju.


Sprawdź tematy pokrewne