Apostille MSZ: Legalizacja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Legalizacja dokumentów jest wydawana w większości przypadków* przez Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, znajdujący się na ulicy Kruczej 38/42 w Warszawie. Przykładami dokumentów, które mogą być legalizowane, są dokumenty notarialne oraz dokumenty urzędowe.

Urząd wydaje zarówno klauzule Apostille jak i poświadcza dokumenty legalizacją zwykłą, które później legalizowane są przez Ambasadę kraju docelowego. Dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy Apostille a legalizacją zwykłą przez Ambasadę.

Dokumenty należy wysłać pocztą, złożyć osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej (bez pełnomocnictwa). Dokumenty są przyjmowane w godzinach 9-13. Ważne informacje: poświadczane są tylko polskie dokumenty.

Załatw sprawę w MSZ.

Darmowa konsultacja.

Nie masz pewności jaką legalizację zrobić? Chętnie pomożemy.

Wnosimy opłatę.

Możliwości dokonania opłaty skarbowej obejmują przelew bankowy na wskazane konto, a także konieczność posiadania potwierdzenia płatności. Nie ma możliwości dokonania opłaty na miejscu w urzędzie. Nie musisz podawać danych osobowych do płatności.

Od A do Z.

Wypełnimy wniosek, składamy i odbierzemy dokumenty. Odeślemy na wskazany adres.

Załatwisz bez wizyty w MSZ.

Bez wizyty w ministerstwie. Bez stania w kolejkach. Bez długiej podróży do Warszawy.

Notberg jest platformą zamówień od WizaSerwis.

MSZ – ważne informacje.

Jaki jest czas oczekiwania na uwierzytelnienie?

Dział legalizacji powinien (ale nie musi) wydać dokument tego samego dnia. Dokumenty wydane przez różne kraje mogą być legalizowane w urzędzie danego kraju, a zasada ta działa w obie strony. Może się zdarzyć, że MSZ będzie miał dużo wniosków w ciągu dnia i nie zdąży zalegalizować naszych „od ręki”. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której chcemy zalegalizować więcej dokumentów. W takiej sytuacji ministerstwo może zalegalizować dokumenty dopiero następnego dnia, co wiąże się z dodatkowym przyjazdem do Warszawy.

Uzyskanie klauzuli apostille ułatwia obieg dokumentów zagranicznych, ponieważ kraje akceptujące postanowienia Konwencji Haskiej honorują certyfikaty dokumentów wydane przez inne kraje członkowskie. W Polsce takie certyfikacje są głównie wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a teraz także przez inne instytucje dla dokumentów edukacyjnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Adres: Al. J. Ch. Szucha 21 Warszawa 00-580. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych można uzyskać apostille oraz przeprowadzić procedurę legalizacji dokumentów.
Referat ds. Legalizacji MSZ ul. Krucza 38/42 w Warszawie.

Jeśli kraj docelowy nie jest sygnatariuszem konwencji haskiej, to jak wygląda jego legalizacja?

Jeśli kraj nie honoruje zapisów konwencji haskiej dokument musi zostać zalegalizowany przez placówkę dyplomatyczną państwa, w którym chcemy się nim posługiwać. Warto zaznaczyć, że apostille można stosować tylko wtedy, gdy kraj, w którym dokument będzie używany, jest stroną konwencji haskiej, a zapisy konwencji haskiej upraszczają procedury legalizacji dokumentów między krajami będącymi stronami konwencji. Większość ambasad i konsulatów znajduje się w Warszawie. W przypadku, gdy dany kraj nie ma swojej placówki dyplomatycznej w Polsce, dokumenty legalizujemy w najbliższej ambasadzie, która odpowiada za legalizację polskich dokumentów.

W większości przypadków nie ma możliwości zalegalizowania dokumentów w obu instytucjach w ciągu jednego dnia.

Jakie są godziny otwarcia działu legalizacji?

Referat ds. legalizacji dokumentów pracuje w dni robocze: poniedziałek – piątek od 09:00 do 14:00. W referacie ds. Legalizacji można uzyskać apostille lub legalizację dokumentów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ). Numerki umożliwiające złożenie dokumentów wydawane są do godziny 13:30.

Czy muszę mieć wniosek do legalizacji?

Tak. Wniosek musimy dołączyć do legalizacji MSZ. Wzór apostille zawiera informacje o organie certyfikującym, rodzaju dokumentu, miejscu i dacie certyfikacji oraz podpisie urzędnika z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Formularz wypełniamy, gdy będziemy mieć w naszym biurze dokument przeznaczony do uwierzytelnienia. Wszystko zrobimy za Ciebie, gdy powierzysz tę usługę w nasze ręce. Można również dołączyć opłatę do aplikacji.

Kiedy muszę dokonać opłaty za poświadczenie?

Opłata musi być wniesiona wcześniej. Możliwości dokonania opłaty skarbowej obejmują przelew na odpowiedni numer konta bankowego, a szczegółowe informacje dotyczące kwot za różne rodzaje dokumentów oraz dane bankowe można znaleźć na stronie urzędu. Należy dołączyć ją do wniosku wraz z legalizowanymi dokumentami. Opłata wnoszona jest na odpowiedni numer konta COP. W przypadku skorzystania z naszej oferty opłaty są wnoszone przez nas i usługi bankowe są wliczone w cenę.

Ile kosztuje apostille i legalizacja dokumentów?

Rodzaj legalizacjiOpłata skarbowa
Opłata za wydanie apostille60 zł
Opłata za legalizację dokumentu26 zł
Dokument sądowy, taki jak wyrok czy postanowienie, może być również poddany legalizacji. Dokumenty związane z małżeństwem, rozwodem, separacją oraz unieważnienia małżeństwa, wydane w innym kraju UE, nie wymagają apostille w niektórych przypadkach.

Pomagamy w biznesie.

Prowadzisz firmę lub jesteś osobą odpowiedzialną za sprawy wizowe i legalizacji dokumentów w Waszej organizacji?
Możemy pomóc zdejmując z Twojej odpowiedzialności formalności wizowe z/do Polski czy legalizacji dokumentów do eksportu. Proszę o wiadomość i dobierzmy odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy.

Umów rozmowę

Tomek Kamola
Zarządzanie działu sprzedaży


Tematy powiązane