Apostille MSZ 2024: Legalizacja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Legalizacja dokumentów jest wydawana w większości przypadków* przez Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, znajdujący się na ulicy Kruczej 38/42 w Warszawie. Przykładami dokumentów, które mogą być legalizowane, są dokumenty notarialne oraz dokumenty urzędowe.

Urząd wydaje zarówno klauzule Apostille jak i poświadcza dokumenty legalizacją zwykłą, które później legalizowane są przez Ambasadę kraju docelowego. Dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy Apostille a legalizacją zwykłą przez Ambasadę.

Dokumenty należy wysłać pocztą, złożyć osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej (bez pełnomocnictwa). Dokumenty są przyjmowane w godzinach 9-13. Ważne informacje: poświadczane są tylko polskie dokumenty.

Załatw sprawę w MSZ.

Darmowa konsultacja.

Nie masz pewności jaką legalizację zrobić? Chętnie pomożemy.

Wnosimy opłatę.

Możliwości dokonania opłaty skarbowej obejmują przelew bankowy na wskazane konto, a także konieczność posiadania potwierdzenia płatności. Nie ma możliwości dokonania opłaty na miejscu w urzędzie. Nie musisz podawać danych osobowych do płatności.

Od A do Z.

Wypełnimy wniosek, składamy i odbierzemy dokumenty. Odeślemy na wskazany adres.

Załatwisz bez wizyty w MSZ.

Bez wizyty w ministerstwie. Bez stania w kolejkach. Bez długiej podróży do Warszawy.

W kolejnym kroku wypełnisz krótki formularz i otrzymasz pełne informacje, jak przygotować dokumenty.

Jaki jest czas oczekiwania na uwierzytelnienie?

Dział legalizacji powinien (ale nie musi) wydać dokument tego samego dnia. Dokumenty wydane przez różne kraje mogą być legalizowane w urzędzie danego kraju, a zasada ta działa w obie strony. Może się zdarzyć, że MSZ będzie miał dużo wniosków w ciągu dnia i nie zdąży zalegalizować naszych „od ręki”. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której chcemy zalegalizować więcej dokumentów. W takiej sytuacji ministerstwo może zalegalizować dokumenty dopiero następnego dnia, co wiąże się z dodatkowym przyjazdem do Warszawy.

Jeśli kraj docelowy nie jest sygnatariuszem konwencji haskiej, to jak wygląda jego legalizacja?

Jeśli kraj nie honoruje zapisów konwencji haskiej dokument musi zostać zalegalizowany przez placówkę dyplomatyczną państwa, w którym chcemy się nim posługiwać. Warto zaznaczyć, że apostille można stosować tylko wtedy, gdy kraj, w którym dokument będzie używany, jest stroną konwencji haskiej, a zapisy konwencji haskiej upraszczają procedury legalizacji dokumentów między krajami będącymi stronami konwencji. Większość ambasad i konsulatów znajduje się w Warszawie. W przypadku, gdy dany kraj nie ma swojej placówki dyplomatycznej w Polsce, dokumenty legalizujemy w najbliższej ambasadzie, która odpowiada za legalizację polskich dokumentów.

W większości przypadków nie ma możliwości zalegalizowania dokumentów w obu instytucjach w ciągu jednego dnia.

Co może przekonać Cię do naszej usługi?

Katarzyna Konsultacja wizowa

Ponad 400 referencji. 150,000 spraw.

Każda z nich podpisana z imienia i nazwiska przez osoby decyzyjne w firmach lub instytucjach. Jesteśmy najbardziej rekomendowaną firmą wizową w Polsce.

Uzyskanie klauzuli apostille ułatwia obieg dokumentów zagranicznych, ponieważ kraje akceptujące postanowienia Konwencji Haskiej honorują certyfikaty dokumentów wydane przez inne kraje członkowskie. W Polsce takie certyfikacje są głównie wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a teraz także przez inne instytucje dla dokumentów edukacyjnych.

150 000 spraw. Tyle zleceń przeprowadziliśmy od 2006 roku.

Taras Konsultacja wizowa

Pewnie i bezpiecznie.

Na rynku od 2006 roku. Jesteśmy autoryzowanym agentem w kilku ambasadach w Warszawie i Berlinie.

Budynek monitorowany 24 h z ochroną i rejestracją wejść.

Ogniotrwały sejf.

Zabezpieczony system przechowywania danych.

Monitoring 24h pracy biura.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Adres: Al. J. Ch. Szucha 21 Warszawa 00-580. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych można uzyskać apostille oraz przeprowadzić procedurę legalizacji dokumentów.
Referat ds. Legalizacji MSZ ul. Krucza 38/42 w Warszawie

Jakie są godziny otwarcia działu legalizacji?

Referat ds. legalizacji dokumentów pracuje w dni robocze: poniedziałek – piątek od 09:00 do 14:00. W referacie ds. Legalizacji można uzyskać apostille lub legalizację dokumentów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ). Numerki umożliwiające złożenie dokumentów wydawane są do godziny 13:30.

Czy muszę mieć wniosek do legalizacji?

Tak. Wniosek musimy dołączyć do legalizacji MSZ. Wzór apostille zawiera informacje o organie certyfikującym, rodzaju dokumentu, miejscu i dacie certyfikacji oraz podpisie urzędnika z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Formularz wypełniamy, gdy będziemy mieć w naszym biurze dokument przeznaczony do uwierzytelnienia. Wszystko zrobimy za Ciebie, gdy powierzysz tę usługę w nasze ręce. Można również dołączyć opłatę do aplikacji.

Kiedy muszę dokonać opłaty za poświadczenie?

Opłata musi być wniesiona wcześniej. Możliwości dokonania opłaty skarbowej obejmują przelew na odpowiedni numer konta bankowego, a szczegółowe informacje dotyczące kwot za różne rodzaje dokumentów oraz dane bankowe można znaleźć na stronie urzędu. Należy dołączyć ją do wniosku wraz z legalizowanymi dokumentami. Opłata wnoszona jest na odpowiedni numer konta COP. W przypadku skorzystania z naszej oferty opłaty są wnoszone przez nas i usługi bankowe są wliczone w cenę.

Ile kosztuje apostille i legalizacja dokumentów?

Rodzaj legalizacjiOpłata skarbowa
Opłata za wydanie apostille60 zł
Opłata za legalizację dokumentu26 zł
Dokument sądowy, taki jak wyrok czy postanowienie, może być również poddany legalizacji. Dokumenty związane z małżeństwem, rozwodem, separacją oraz unieważnienia małżeństwa, wydane w innym kraju UE, nie wymagają apostille w niektórych przypadkach.

Tematy powiązane