Legalizacja MSZ – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Legalizacja dokumentów jest wydawana w większości przypadków* przez Referat ds. Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, znajdujący się na ulicy Kruczej 38/42 w Warszawie.

Urząd wydaje zarówno klauzule Apostille jak i poświadcza dokumenty legalizacją zwykłą, które później legalizowane są przez Ambasadę kraju docelowego.

Dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy Apostille a legalizacją zwykłą przez Ambasadę.

Dokumenty należy wysłać pocztą, złożyć osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej (bez pełnomocnictwa). Dokumenty są przyjmowane w godzinach 9-14. Ważne informacje: poświadczane są tylko polskie dokumenty.

Zamów legalizację dokumentów online

Jaki jest czas oczekiwania na uwierzytelnienie?

Dział legalizacji powinien (ale nie musi) wydać dokument tego samego dnia. Może się zdarzyć, że MSZ będzie miał dużo wniosków w ciągu dnia i nie zdąży zalegalizować naszych „od ręki”. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której chcemy zalegalizować więcej dokumentów. W takiej sytuacji ministerstwo może zalegalizować dokumenty dopiero następnego dnia, co wiąże się z dodatkowym przyjazdem do Warszawy.

Jeśli kraj docelowy nie jest sygnatariuszem konwencji haskiej, to jak wygląda jego legalizacja?

Jeśli kraj nie honoruje zapisów konwencji haskiej dokument musi zostać zalegalizowany przez placówkę dyplomatyczną państwa, w którym chcemy się nim posługiwać. Większość ambasad i konsulatów znajduje się w Warszawie. W przypadku, gdy dany kraj nie ma swojej placówki dyplomatycznej w Polsce, dokumenty legalizujemy w najbliższej ambasadzie, która odpowiada za legalizację polskich dokumentów. W większości przypadków nie ma możliwości zalegalizowania dokumentów w obu instytucjach w ciągu jednego dnia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Adres:
Al. J. Ch. Szucha 21
Warszawa 00-580

Referat ds. Legalizacji MSZ
ul. Krucza 38/42 w Warszawie

Jakie są godziny otwarcia działu legalizacji?

Referat ds. legalizacji dokumentów pracuje w dni robocze: poniedziałek – piątek od 09:00 do 14:00. Numerki umożliwiające złożenie dokumentów wydawane są do godziny 13:30.

Czy muszę mieć wniosek do legalizacji?

Tak. Wniosek musimy dołączyć do legalizacji MSZ. Formularz wypełniamy, gdy będziemy mieć w naszym biurze dokument przeznaczony do uwierzytelnienia. Wszystko zrobimy za Ciebie, gdy powierzysz tę usługę w nasze ręce. Można również dołączyć opłatę do aplikacji.

Kiedy muszę dokonać opłaty za poświadczenie?

Opłata musi być wniesiona wcześniej. Należy dołączyć ją do wniosku wraz z legalizowanymi dokumentami. Opłata wnoszona jest na odpowiedni numer konta COP. W przypadku skorzystania z naszej oferty opłaty są wnoszone przez nas i usługi bankowe są wliczone w cenę.

Ile kosztuje apostille i legalizacja dokumentów?

Rodzaj legalizacjiOpłata skarbowa
Opłata za wydanie apostille60 zł
Opłata za legalizację dokumentu26 zł

MSZ – Ministerstwo Spraw Zagranicznych na mapie


Tematy powiązane

Jak uzyskać klauzulę Apostille

Jak dokonać legalizacji przez Ambasadę

Sądy Okręgowe w Warszawie

Ministerstwo Zdrowia

Kuratorium Oświaty – legalizacja świadectwa szkolnego