ESTA a ruch bezwizowy

ESTA czy wiza wbijana do paszportu?

Od 2019 Polska jest częścią Visa Waiver Program i mamy możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych na podstawie dokumentu ESTA. Potocznie mówimy, że obowiązuje nas ruch bezwizowy. Nie oznacza to brak jakiegokolwiek dokumentu. W uproszczeniu przyjmujemy, że możemy udać się do USA bez konieczności wyrabiania wizy tradycyjnej, wbijanej do paszportu i wydawanej przez konsulat. Niestety, ale mimo znacznego uproszczenia, nie zawsze wjazd na podstawie wizy elektronicznej będzie możliwy. Część mimo posiadania obywatelstwa polskiego nie kwalifikuje się do tzw. ruchu bezwizowego. Czasami przy wyjeździe biznesowo-pracowniczym konieczne jest wyrobienie dokumentu wizowego.

Informacje przygotowane przez WizaSerwis na podstawie własnych materiałów, danych z konsulatów USA w Warszawie i Krakowie i stron rządowych USA. (2024-04-01)

Wiza do USA – główna strona informacyjna.

Ambasada USA – strona informacyjna.

ESTA – charakterystyka

Kiedy nie możemy zaaplikować o ESTA?

Standardowo dokument ten pozwala na pobyt do 90 dni, przy wyjazdach turystyczno-biznesowych. O ten rodzaj wizy nie mogą ubiegać się osoby, które:

  • osoby, które po 2011 podróżowały do Iraku, Iranu, Somalii, Libii, Syrii, Jemenu, Sudanu, oraz osoby, które były na Kubie po 2021 roku
  • osoby, które otrzymały kiedyś odmowę przyznania wizy tradycyjnej do USA lub ESTA
  • osoby, którym odmówiono wjazdu do USA, bądź pozostały w przeszłości w Stanach dłużej niż pozwalały na to przepisy
  • osoby, które były karane
  • planują pozostać w Stanach dłużej niż 90 dni
  • przylatują celem wykonania prac, nawet jeśli jest to delegacja opłacana przez firmę z Polski/UE

We wskazanych przypadkach konieczne jest uzyskanie wizy nieimigracyjnej w konsulacie.

Co oznacza to w praktyce?
Przykładowo, jeśli w roku 2005 byli Państwo na terytorium USA zbyt długo, konieczne będzie uzyskanie wizy w konsulacie. Niestety, ale nawet zmiana paszportu nie jest tutaj pomocna – w formularzu ESTA pojawia się takie pytanie. Oprócz tego, jeśli urzędnik po przylocie zauważy nieprawidłowości, mogą Państwo zostać nie wpuszczeni na teren państwa.
Bardzo podobna jest sytuacja w przypadku wyjazdów do wyżej wskazanych państw, nawet jeśli pieczątki wjazdowe są w starym dokumencie.

Czy ESTA jest na delegację lub do pracy?

Jeśli wyjeżdżają Państwo w ramach delegacji z firmy polskiej, przykładowo celem wykonania usługi montażu na rzecz firmy amerykańskiej, również konieczne jest uzyskanie wizy. Proszę mieć tutaj na uwadze, że czasami wymagane jest uzyskanie wizy z rozszerzeniem o pracę. Każdą taką sytuację musimy rozpatrzyć indywidualnie – po otrzymaniu od Państwa dokumentów, bądź po prostu opisy wykonywanych prac, informujemy o tym jakie zezwolenie jest wymagane oraz jaki będzie komplet dokumentów w danej sytuacji.
W przypadku wyjazdów na targi, czy po prostu rozmowy biznesowe ESTA bądź wiza B1/B2 będzie odpowiednim dokumentem.

Jak uzyskać wizę ESTA?

Uzyskanie dokumentu jest stosunkowo proste i szybkie. Wystarczy wypełnić krótki wniosek oraz dołączyć skan paszportu. Na dokument czeka się do 72 godzin. Samo zezwolenie na wjazd kosztuje 21 USD. Jeśli otrzymamy ESTĘ, zobaczymy przy statusie swojego wniosku “authorization approved” i tak naprawdę nie musimy nawet drukować żadnego dokumentu, ponieważ ESTA przypisana jest do numeru paszportu. W praktyce zalecany jest jednak wydruk potwierdzenia, choć rzeczywiście praktycznie nigdy nie jest on potrzebny. Takie zezwolenie ważne jest przez 2 lata, bądź, jeśli nasz paszport kończy ważność wcześniej, konieczne będzie wyrobienie dokumentu od nowa.

Proces uzyskania elektronicznej wizy do USA w WizaSerwis
Zgłoszenie

Prosimy o wypełnienie wniosku – zamów e-wizę.

Aplikacja

Zajmujemy się całym procesem uzyskania e-wizy.

Gotowe

e-Wizę ESTA do USA przesyłamy na wskazany adres e-mail.

Jak wygląda ESTA?

Wzór wizy do USA ESTA

Ile kosztuje ESTA?

Opłata konsularna wynosi 21 USD.

Zamów ESTA

Wiza tradycyjna zamiast ESTA

Jeśli decydujemy się na wizę wbijaną do paszportu, procedura będzie bardziej skomplikowana i dłuższa. Choć zaczyna się ponownie, od wypełnienia wniosku, to najważniejszą częścią procedury jest wizyta w konsulacie i rozmowa z urzędnikiem, podczas której standardowe pytania dotyczą planowanego wyjazdu oraz kwestii zatrudnienia/życia w Polsce. Wizyty konsularne odbywają się w Krakowie i w Warszawie. Obecnie czas oczekiwania na rozmowę to około 2-3 tygodnie, choć jest to bardzo dynamiczna kwestia. Czas oczekiwania na wydanie wizy po spotkaniu to w większości przypadków do 5 dni roboczych. Wiza kosztuje 185 USD i ważna jest 10 lat.

Jakie dokumenty wymagane do wizy tradycyjnej?

Kwalifikuję się do ESTA, czy mimo tego mogę uzyskać wizę?

Tak, jak najbardziej. Możliwe jest uzyskanie wizy. Część aplikantów, która podróżuje regularnie, bądź po prostu chce pozostać dłużej na miejscu, czy czuje się pewniej posiadając już wizę w paszporcie, ma taką możliwość.

Jestem obywatelem Ukrainy, natomiast mam kartę rezydenta. Czy w takim przypadku mogę uzyskać ESTA?

Niestety, ale nie ma takiej możliwości. Najważniejszy jest paszport i w tej sytuacji osoby o obywatelstwie ukraińskim, czy przykładowo białoruskim, muszą ubiegać się o wizę wbijaną do paszportu. Jedynym uproszczeniem jest fakt, że w konsulacie obowiązują dwa rodzaje terminarzy na spotkania – osoby, które mają rezydencję w Polsce mogą ubiegać się o wizę w tej samej, szybszej kolejce, co osoby o obywatelstwie polskim. Posiadanie rezydencji zmniejsza również ryzyko odmowy z powodu braku przywiązania do kraju, w którym aplikują Państwo o wizę.

Jak wygląda wiza tradycyjna do USA?

Jakie są głównie różnice między ESTA, a wizą B1/B2?

Najważniejsze różnice pomiędzy wizą elektroniczną a wizą tradycyjną do paszportu.

ESTAWiza tradycyjna
Jak otrzymać wizę?Procedura onlineWymagane jest osobiste stawiennictwo w konsulacie.
Jakie są opłaty?21 USD185 USD
Ile czekamy?Zwykle 72hCała procedura zajmuje kilka tygodni.
Jak długo można przebywać w USA?*do 90 dnido 180 dni
Ile ważna jest wiza?2 lata10 lat
* każdorazowo określa ją urzędnik podczas odprawy paszportowej a terminy podajemy maksymalne

Rekomendacje ze strony WizaSerwis.

Podejmując decyzję co do rodzaju zezwolenia o który chcą Państwo zaaplikować zalecamy rozpocząć przygotowania od sprawdzenia, czy kwalifikują się Państwo do ESTA. Koniecznie należy też wziąć pod uwagę długość planowanego pobytu na miejscu jak i planowane aktywności na miejscu.

Jeśli nie mają Państwo pewności co do tego, który dokument będzie odpowiedni – zachęcamy do kontaktu i umówienia bezpłatnej konsultacji. Jesteśmy od tego, żeby pomóc na każdym etapie procedury.

Jeszcze za wcześnie na decyzje?

Jeśli jeszcze poszukujecie Państwa informacji, proponujemy pobrać wymagania a decyzję odłożyć na dalszy termin.