Co to jest Odyseusz i dlaczego jest ważny?
Wprowadzony w 2014 roku system rejestracji podróży „Odyseusz” ma zapewnić pomoc Polakom przebywającym za granicą, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych (kataklizmów czy ataków terrorystycznych). Rejestracja w systemie pozwoli Ministerstwu Spraw Zagranicznych nawiązać z nami szybki kontakt. Dzięki temu właściwe służby konsularne przekażą nam niezbędne informacje lub zorganizują konieczną pomoc. MSZ poinformuje nas również o czasie i miejscu ewentualnej ewakuacji.
System „Odyseusz” zastąpił dotychczasowy portal do rejestracji podróży „e-konsulat”.
Każdy zarejestrowany użytkownik w sytuacji zagrożenia otrzyma od MSZ maila lub SMS z informacją o potencjalnym zagrożeniu i sposobie jego uniknięcia. Dodatkowo, w szczególnych sytuacjach konsul będzie miał możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobą potrzebującą pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwoli również na właściwe zaplanowanie ewakuacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jak się zarejestrować?
Rejestracji w systemie można dokonać na dwa sposoby. Możemy jednorazowo zarejestrować podróż. Jest to sugerowane rozwiązanie dla osób wyjeżdżających sporadycznie. Nasze zgłoszenie zostanie zarchiwizowane w trakcie 14 dni od deklarowanej daty zakończenia podróży.
W przypadku osób przebywających za granicą dłużej niż 6 miesięcy lub często podróżujących, MSZ sugeruje założenie własnego profilu w systemie. Własne konto pozwala na szybszą edycję kolejnych podróży.
Rodzaj czy długość podróży nie mają znaczenia – możemy zarejestrować zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży lub samodzielny wyjazd (również biznesowy). Z serwisu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.
Rejestracji można dokonać bezpośrednio na stronie MSZ: https://odyseusz.msz.gov.pl/
Sam proces rejestracji oraz korzystanie z portalu jest bezpłatne. Zgłoszenie podróży jest dobrowolne. Rejestracja w serwisie „Odyseusz” jest bardzo prosta i szybka. Wypełnienie formularza trwa nie dłużej niż pięć minut. Wystarczy wpisać nasze dane osobowe, w tym imię nazwisko, numer pesel, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, adres e-mail. Następnie musimy wpisać dane osoby kontaktowej w Polsce (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu). W kroku trzecim możemy (pole nieobowiązkowe) wpisać dane osoby towarzyszącej w podróży. W punkcie czwartym wpisujemy etapy naszej podróży, w tym datę przyjazdu i wyjazdu, kraj przyjazdu. Musimy również podać informację czy nasz wyjazd organizujemy samodzielnie czy przez biuro podróży lub pracodawcę. W ostatnim etapie potwierdzamy wszystkie wprowadzone przez nas dane i rejestrujemy podróż.
Więcej informacji o systemie
„Odyseusz” to nie jedyne narzędzie MSZ, z którego warto skorzystać w trakcie podróży zagranicznej. Wszystkie najważniejsze informacje na temat turystyki do innych krajów można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych (odnowiona wersja strony https://polakzagranica.msz.gov.pl ). Również wydarzenia ze świata można śledzić na oficjalnym profilu @PolakzaGranica na Twitterze.